سمپاشی گروپ

خسارت ۷۹۵ میلیاردی زلزله به کشاورزی کرمانشاه - سمپاشی گروپ

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، سیدمحمد موسوی گفت: براساس بررسی‌های میدانی توسط بخش کشاورزی و شورای هماهنگی مدیریت بحران استان کرمانشاه، ۴۰ درصد این میزان خسارات مربوط به تاسیسات، ساختمان‌ها و اماکن دامی، انبارهای علوفه، صنایع تبدیلی و تکمیلی و تاسیسات پرورش ماهی است.

مدیر کل دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات بخش کشاورزی افزود: ۴۰ درصد دیگر از خسارت ۷۹۵ میلیارد تومانی نیز مربوط به تاسیسات و منابع آبی مانند ایستگاه پمپاژ آب، سیستم‌های آبیاری، چاه و خطوط انتقال آب و استخرهای ذخیره آب و ۲۰ درصد هم خسارات ناشی از تلفات دام سبک و سنگین ماهی، طیور و زنبور عسل است.

وی اظهار داشت: این خسارات تا امروز در شهرستان‌های سرپل ذهاب، قصر شیرین، اسلام‌آباد غرب، ثلاث باباجانی، گیلانغرب و ۱۹۶۰ روستا در مناطق آسیب دیده، برآورد شده است.

موسوی با بیان این که از روزهای نخست زلزله، وزارت جهاد کشاورزی تمام توان خود را برای کمک به برنامه‌های شورای هماهنگی مدیریت بحران استان و شهرستان در اختیار قرار داده است، گفت: در نخستین اقدام، وزارت جهاد کشاورزی بیش از ۱۰ کامیون مواد غذایی، پتو، آب و پوشاک به مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه ارسال کرده است.

وی در عین حال اعزام ۵۵ اکیپ دامپزشکی از سایر استان‌ها به مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه به منظور انجام عملیات ضدعفونی، درمان و نظارت بر تدفین بهداشتی دام‌های تلف شده به استان کرمانشاه را از دیگر اقدام‌های بخش کشاورزی عنوان کرد.

مدیر کل دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات بخش کشاورزی همچنین به ارسال ۳۰ دستگاه بیل مکانیکی و سایر ادوات مورد نیاز برای تدفین دام، پیگیری تامین علوفه و کمک به احداث جایگاه موقت دام از طریق وزارت جهاد کشاورزی به مناطق زلزله زده استان کرمانشاه اشاره کرد.

وی با اذعان به این که پیشنهادهایی از سوی وزارت جهاد کشاورزی برای جبران خسارت و احیای کشاورزی در مناطق زلزله زده به دولت ارایه شده است، تصریح کرد: این پیشنهادها شامل تامین ۴ هزار میلیارد ریال اعتبار تملک دارایی‌های سرمایه‌ای برای احداث و مرمت اماکن دامی و انبار علوفه، ساختمان‌ها و زیربناها و سازه‌های آبی خسارت دیده در بخش کشاورزی است.

این مقام مسوول، تامین ۳ هزار میلیارد ریال تسهیلات ارزان قیمت برای بازسازی و نوسازی واحدهای خسارت دیده، تامین ۲ هزار میلیارد ریال به صورت هزینه‌ای برای جبران بخشی از خسارت ناشی از تلفات دام و طیور، زنبور عسل و حمایت از آسیب دیدگان به منظور احیای تولید و تامین نهاده‌ها و استمهال تسهیلات دریافتی کشاورزان خسارت دیده به مدت سه سال را از دیگر پیشنهادهای وزارت جهاد کشاورزی به دولت برای کمک به مناطق زلزله زده و حل و فصل مشکلات کشاورزی عنوان کرد.

وی اظهار داشت: وزارت جهاد کشاورزی، بخشودگی سه ساله آب بهای اراضی کشاورزی پایاب سدهای رودخانه‌ها مرزی در مناطق زلزله‌زده و تامین بار مالی و توزیع رایگان ۲ هزار تن جو به دامداران خسارت دیده توسط شرکت پشتیبانی امور دام را برای تصویب در دولت به وزارت کشور پیشنهاد داده است.

موسوی در عین حال گفت: خسارات وارده به بخش کشاورزی در استان ایلام نیز در دست بررسی است.

بازدید : - بار دسته بندی : دسته‌بندی نشده تاريخ : 29 اکتبر 2020 به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها