سمپاشی گروپ

عملکرد بخش کشاورزی کردستان در گرو تولید محصول سالم است - سمپاشی گروپ

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان، محمدفرید سپری در جلسه بررسی راهکارها و پیشنهادات ارتقای سلامت محصولات کشاورزی که در دانشگاه علوم پزشکی استان تشکیل شد، اظهار داشت: استقرار تعداد ایستگاه‌های پیش آگاهی (تعیین زمان مناسب سمپاشی) در سال ۹۸ به ۱۷۰ دستگاه افزایش یافت.

وی افزود: ۵۳ دستگاه دیتالاگر (سنجش دما و رطوبت) و شش دستگاه سیستم هواشناسی خودکار سال گذشته به منظور پایش آفات در استان مستقر شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان با اشاره به اینکه ترویج روش‌های نوین کنترل آفات و تغذیه گیاهی از دیگر اقدامات انجام شده این سازمان در راستای ارتقای سلامت محصولات کشاورزی است، ادامه داد: کنترل بیولوژیک آفت هلیوتیس در یک هزار و ۱۰۰ هکتار از مزارع گوجه فرنگی و نخود و کنترل بیولوژیک آفت مینوز در یک هزار و ۷۲۰ هکتار از مزارع گوجه فرنگی استان طی سال گذشته انجام شد.

سپری یادآور شد: برگزاری دو هزار و ۲۶۹ نفر روز دوره آموزشی (موضوعات سلامت محور) و توزیع ۳۴۰ لیتر کودزیستی بایوفارم و پروبیو بین سبزیکاران شهرستان سنندج از دیگر اقدامات انجام شده در راستای افزایش سلامت محصولات کشاورزی در استان است.

وی بیان کرد: تاثیر مداخلات بر ارتقای سلامت محصولات کشاورزی منجر به افزایش ۱۱ درصدی سلامت خیار مزرعه‌ای و افزایش سه درصدی سلامت سبزیجات برگی در استان شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان گفت: برای خرید تجهیزات ردیابی و پیش آگاهی در سطح یک هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان برای سال جاری نیاز به یک میلیارد ریال اعتبار داریم.

سپری اظهار داشت: برای جایگزینی سموم و کودهای شیمیایی در محصولاتی که مصرف تازه خوری دارند از طریق اختصاص یارانه سموم و کودهای کم خطر بیولوژیک به سه هزار هکتار از اراضی استان نیاز به ۱۲ میلیارد ریال اعتبار است.

وی افزود: اعتبار مورد نیاز برای آموزش بهره برداران استان و مساعدت کشاورزان برای اخذ گواهی استاندارد به ترتیب ۴۰۰ میلیون و یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال است.

بازدید : - بار دسته بندی : دسته‌بندی نشده تاريخ : 21 مارس 2021 به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.