سمپاشی گروپ

مزارع گندم خوراک دام شد/ گندمی که برای کشاورزان نان نشد - سمپاشی گروپ

سمپاشی گروپ – گروه استان‌ها: خشکسالی و کم آبی کم بود، حالا قیمت تضمینی خرید گندم توسط دولت هم باعث شده که گندم کاران استان فارسی دیگر توان ادامه کشت و زرع نداشته باشند. گرانی‌های سرسام‌آور نهاده‌ها و نرخ پایین خرید تضمینی گندم (هر کیلو پنج هزار تومان) توسط دولت نان این کشاورزان را آجر کرده است.

استان فارس یکی از قطب‌های مهم تولید محصولات کشاورزی است که در سال ۹۸ از رتبه سوم کشور در تولید گندم و جو، پس از استان خوزستان به رتبه دوم کشوری دست یافته است.

این استان با ۱۲۲ هزار و ۶۰۸ کیلومتر وسعت و ۳۶ شهرستان از تنوع آب و هوایی مختلف برخوردار است و همین امر باعث تنوع در تولید محصولات کشاورزی این استان شده است.

حال و روز این روزهای کشاورزی در فارس خوب نیست، کم بارشی‌ها، قیمت‌های نجومی نهاده‌های کشاورزی و خوراک دام و پایین بودن نرخ تضمینی خرید گندم که هر کیلویی ۵ هزار تومان اعلام شده باعث شده تا کشاورزان داغ چیدن خوشه‌های طلایی گندم از گندم‌زارهایشان را بر دل خود بگذارند و از سر اجبار مزارع سرسبز گندم خود را به دامداران بفروشند، زیرا با این قیمت اعلام شده آنان حتی در هزینه‌های کشت هم می‌مانند و متضرر می‌شوند.

دیدن چرای گوسفندان در مزارع سبزی که به دلیل بی انگیزگی کشاورزان برای برداشت این محصول به علت قیمت پایین، لگدمال احشام شده است، دردی است که این روزها بر دل کشاورزان استان فارسی سنگینی می‌کند.

یکی از کشاورزان گندمکار بخش مرکزی شهرستان زرین دشت فارس در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن گلایه شدید از اقدام دولت در خصوص تعیین نرخ پایین خرید تضمینی گندم گفت: چرا دولت به بخش کشاورزی اهمیتی نمی‌دهد، آیا قیمت تعیین شده فعلی جوابگوی هزینه کردهای کشاورز است؟

مصطفی پورمند افزود: این نرخ با هزینه‌های سرسام‌آور تولید اقدام مناسبی نیست، چرا که کشاورز در همه هزینه‌های خود مانده است.

قیمت خرید تضمینی با حمایت از تولید همخوانی ندارد

این کشاورز گندم کار زرین دشتی ضمن انتقاد از سیاست‌های دولت در نرخ گذاری خرید تضمینی گندم تصریح کرد: آیا جواب شعار حمایت از تولید همین است که کشاورزان مجبور شوند، گندمزارهای سرسبز خود را خوراک دام‌ها کنند تا جلوی ضررهای بیشتر را بگیرند.

وی افزود: این اقدامات باعث ناپایداری تولید و عدم خودکفایی کشور در بحث تولیدات کشاورزی می‌شود.

پورمند ادامه داد: کشاورزی که هیچ راه درآمدی برای امرار معاش ندارد و دامداری که توان خرید خوراک دام ندارد، تکلیفش چیست؟ چه کسی پاسخگوی کشاورزانی است که به محصولاتش چوب حراج می‌زند و دامدارانی که گوسفندان خود را به دلیل عدم توانایی خرید خوراک دام به صورت نسیه و در قالب یک برگ چک یک ساله می‌فروشند؟

قیمت سم کشاورزی ۹ برابر شده است

تمام این مسائل در حالی است، که به دلیل نوسانات نرخ ارز هزینه‌های تولید گندم در داخل کشور افزایش افسار گسیخته داشته است، تا جایی که به گفته گندمکاران قیمت سموم مصرفی در بخش کشاورزی ۹ برابر شده، قیمت بذر و کود افزایش بی سابقه داشته و هزینه ماشین‌آلات و مکانیزاسیون کشاورزی نیز سر به فلک کشیده است.

دبیر نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی استان فارس با اشاره به معضلات گندم‌کاران فارس در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: در برخی از مناطق استان فارس کشت گندم به نسبت سال گذشته افزایش داشته است، اما متأسفانه بە دلیل افزایش چشمگیر هزینە های تولید (کاشت، داشت و برداشت) و افزایش ۹ برابری نهادە‌های کشاورزی گندم‌کاران فارس با مشکلات عدیده‌ای روبرو شده‌اند.

حیدر شیبانی اظهار داشت: طبق بررسی‌های دقیق با افزایش ۹ برابری قیمت کودهای فسفاتە و ازتە و افزایش حمل و نقل، جمع‌آوری، مکانیزاسیون، کمبود نقدینگی در دست کشاورزان نفس این قشر زحمتکش را به شمارش انداخته است.

۲۰ درصد اراضی گندم به چرای دام اختصاص یافت

وی افزود: در پی بروز این مشکلات، بالغ بر ۲۰ درصد کشت سبز گندم کشاورزان برای چرای دام بە دامداران فروختە شدە کە علاوە بر دلایل مذکور، نبود خوراک دام برای دامداران در مراتع و بهای پایین خرید تضمینی گندم بە این موضوع کمک کردە است.

دبیر نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی استان فارس بیان کرد: با توجە بە پایین بودن ارزش ریال نسبت بە دلار (جهانی) بهای گندم درک شورهای همسایە بیش از ۸ هزار تومان است کە یقیناً، زمینە قاچاق برای دلالان به وجود می‌آید.

شیبانی اظهار کرد: با جمعیت فعلی، نیاز گندم کشور بالغ بر ۱۴ میلیون تن در سال است کە با این اوصاف حدود ۵۰ درصد نیاز گندم در کشور تأمین و باید دولت ۵۰ درصد باقیمانده را با قیمت گزاف وارد کند.

وی از افزایش ۲۰ درصدی سطح زیرکشت گندم در سال جاری در فارس سخن به میان آورد و گفت: متاسفانە، امسال با وجود افزایش سطح زیر کشت گندم، با کاهش برداشت ۳۰ درصدی این محصول استراتژیک روبرو خواهیم شد.

حیدر شیبانی با بیان اینکه از سوی نظام صنفی کشاورزی کشور موضوع پایین بودن نرخ تضمینی خرید گندم بە موقع دنبال شده است، تصریح کرد: شورای قیمت گذاری محصولات استراتژیک کشاورزی کە مسئول تعیین خرید تضمینی محصولات کشاورزی از جملە محصول گندم بود، بە این موضوع بها نداده و دولت هم در این گیر و دار، قصد شانە خالی کردن از زیر بار مشکلات گندم‌کاران داشته است، به طوری که تا به الان حاضر نشدە، قیمت واقعی گندم را اعلام کند.

این فعال بخش کشاورزی به افزایش هزارتومانی بهای گندم به عنوان جایزە تحویل این محصول استراتژیک بە دولت توسط کشاورزان نیز گریزی زد و عنوان کرد: پیش بینی می‌شود، در سال جاری برای تأمین امنیت غذایی (گندم) با مشکل جدی روبرو و در صورت بی تفاوت بودن دولت بە اعلام نرخ واقعی گندم در سال زراعی در آیندە با مشکل عدم کشت گندم توسط کشاورزان روبرو شویم.

دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی استان فارس گفت: در فارس و برخی استان‌های دیگر بعضی از کشاورزان مزارع سبز گندم را به دامداران فروخته‌اند و آنها نیز با چراندن گوسفندان در مزارع به عنوان خوراک دام استفاده می‌کنند.

دلیل فروش مزارع سبز گندم کشاورزان به دامداران!

وی اضافه کرد: دلیل فروش گندم‌زارهای سبز توسط کشاورزان به دامداران عدم قیمت گذاری منصفانه گندم توسط دولت و دلیل دیگر آن پایین بودن عملکرد مزارع گندم به دلیل کاهش بارندگی و شرایط اقلیمی است که باعث شده کشاورزان مزارع را سبز واگذار کنند تا نخواهند هزینه برداشت برای محصول بپردازند.

به گزارش مهر، هم اکنون عملیات برداشت گندم در برخی از نقاط جنوبی استان فارس آغاز شده است. اما نکته حائز اهمیت اینکه این کشاورزان همچنان سردرگم قیمت هستند و هنوز قیمت ۴ چهار هزار تومان به علاوه تشویقی هزار تومانی دولت را قبول ندارند، امید است که مسئولان عالی رتبه کشور با نگاهی منصفانه به این مساله ورود کنند.

بازدید : - بار دسته بندی : استانها تاريخ : 28 آوریل 2021 به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها