سمپاشی گروپ

۲۰میلیون مترمکعب از روان آب های حوزه سیروان به کردستان تخصیص یافت - سمپاشی گروپ

به گزارش خبرنگار مهر، کامران خرم شامگاه دوشنبه در نشست هم اندیشی تشکل های بخش کشاورزی استان کردستان با استاندار کردستان، اظهارداشت: در بحث تخصیص آب طی دو سال گذشته اتفاقات و اقدامات خاصی انجام شده و در وزارت نیرو این حق نیز به عنوان حق مسلم مردم کردستان شناخته شده که امیدواریم نتایج این اقدامات تا پایان امسال مشخص شود.

وی افزود: خوشبختانه تا امروز در برداشت مستقیم از آب های سطحی به این نتیجه رسیده ایم که ۲۰ میلیون مترمکعب آب از حوزه رودخانه سیروان به کردستان تخصیص یابد و به دنبال تدوین آیین نامه آن هستیم تا بتوانیم در راستای توسعه کشاورزی در این منطقه از آن بهره ببریم.

مدیرعامل آب منطقه ای استان کردستان به صحبت تولیدکنندگان و کشاورزان در رابطه با آبی کردن اراضی کشاورزی استان اشاره کرد و ادامه داد: در حال حاضر ۱.۲ میلیون هکتار اراضی کشاورزی در این استان داریم که اگر قرار باشد تمام آنها آبی شود نیاز به ۹.۵ میلیارد مترمکعب آب در سال است که با توجه به اینکه ۴.۶ میلیارد مترمکعب تمام ظرفیت آبی استان است باز هم ۵۰ درصد اراضی ما دیم خواهد بود.

خرم یادآور شد: با توجه به وجود دشت های ممنوعه در مناطق قروه و دهگلان و کمبود آب در این مناطق کار سامانه انتقال ۷۱ میلیون مترمکعب آب از سد ژاوه به سد سورال انجام شده و همچنین از سد آزاد نیز ۹۰ میلیون متر مکعب آب به سد قوچم انتقال می یابد که می تواند بخشی از کمبود آب این مناطق را جبران کند.

وی بیان کرد: با انتقال این آب ها به دشت های ممنوعه می توان بخشی از پایاب سدها و اراضی پایین دست سدهای سورال و قوچم را آبی کرد و در راستای توسعه کشاورزی گام های مثبتی برداشت.

مدیرعامل آب منطقه ای استان کردستان در ادامه گفت: بخشی از آب های انتقال یافته به این سدها نیز جهت تامین آب شرب شهرهای قروه و دهگلان مصرف می شود که سالیانه نیازمند ۲۴ میلیون مترمکعب آب هستند.

خرم در پایان سخنان خود اظهارداشت: در بحث گردشگری نیز مطالعات خوبی انجام شده تا از ظرفیت مخازن سدها که یک پتانسیل بالقوه است استفاده شود و بتوان با این فضاهای مناسب گردشگران را به این مناطق کشاند.

بازدید : - بار دسته بندی : دسته‌بندی نشده تاريخ : 3 ژانویه 2021 به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها