سمپاشی گروپ

تعداد کم دانشجویان کشاورزی نگران کننده است - سمپاشی گروپ

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه آزاد، محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی صبح امروز با دکتر کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی دیدار و گفتگو کرد.

طهرانچی در این دیدار با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی دارای ۴ هزار آزمایشگاه مجهز بوده که به طور مستقیم با بخش کشاورزی در ارتباط است، گفت: یکی از برنامه‌های ما در زمینه توجه به حوزه کشاورزی و توسعه خدمات آموزش و تحقیقاتی در این بخش، ایجاد مزارع آموزشی تولیدی است. با توجه به اینکه دانشگاه آزاد اسلامی بیش از ۵ هزار هکتار اراضی کشاورزی و ۱۳۰ دانشکده کشاورزی در مناطق مختلف کشور دارد، می‌توانیم شبکه گسترده آموزشی و تحقیقاتی ایجاد کنیم تا در هر نقطه از کشور یک ایستگاه تحقیقاتی فعال داشته باشیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به وضعیت نامساعد آموزش علوم کشاورزی و منابع طبیعی در کشور، تصریح کرد: دانشگاه آزاد اسلامی به تنهایی بیش از ۱۷۰۰ عضو هیأت علمی تمام وقت گروه کشاورزی دارد، این در حالی است که تعداد دانشجویان این گروه کمتر از ۷ هزار نفر است که این موضوع به شدت نگران کننده و بیانگر این است که آموزش ضعیف کشاورزی، برای امنیت غذایی تهدید محسوب می‌شود، چرا که متاسفانه در طول این سال‌ها کمتر به اهمیت آموزش کشاورزی توجه شده و به نوعی سیستم آموزشی ما تربیت نیرو را برای بخش‌های دولتی انجام میداد، نه آموزش برای افزایش تولید و بخش خصوصی.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی از پیشنهاد دانشگاه آزاد اسلامی برای ایجاد مقطع دکتری حرفه‌ای کشاورزی خبر داد و افزود: دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه تولید بذر به سمتی حرکت کرده که در حوزه سبزی و صیفی‌جات بتواند از ظرفیت علمی و تحقیقاتی اساتید و دانشجویان خود در گلخانه و مزارع کشاورزی این دانشگاه که به صورت آموزشی و تولیدی فعالیت خواهند کرد، استفاده کند.

عضو هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه توضیحاتی درباره فعالیت این دانشگاه در زمینه تولید بذر هیبرید خیار، گوجه فرنگی و فلفل، کنترل بیولوژیک و تولید عوامل بیولوژیکی برای گلخانه‌ها و همچنین تولید مارچ رسی برای جلوگیری از فرسایش خاک ارائه کرد و از آمادگی این دانشگاه برای تولید انبوه این محصولات و ارائه آنها به بازار خبر داد.

دکتر محمدعلی باغستانی و دکتر محمدرضا اردکانی مجریان طرح بازمهندسی نظام آموزشی، پژوهشی و خدمات فناوری علوم کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر پیام نجفی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان نیز در این جلسه که در دفتر کار وزیر جهاد کشاورزی برگزار شد، حضور داشتند.

بازدید : - بار دسته بندی : دسته‌بندی نشده تاريخ : 24 مارس 2021 به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.