سمپاشی گروپ

هزار هکتار از اراضی کشاورزی دهگلان زیر کشت کلزا است - سمپاشی گروپ

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان، سید حامد احمدی اظهار داشت: با توجه به اینکه دهگلان یکی از قطب های تولید محصولات کشاورزی در استان است، تولید یک سری محصولات شاخص در شهرستان اتفاق می افتد.

وی افزود: امسال در فصل کشت محصول گندم ۸۲ هزار هکتار در شهرستان به این محصول اختصاص داده شده که از این رقم ۷۵ هزار هکتار دیم و هفت هزارهکتار آبی است و تاکنون ۹۵ درصد گندم دیم و ۸۰ درصد گندم آبی توسط کشاورزان در شهرستان کشت شده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دهگلان ادامه داد: در راستای بهزراعی محصول گندم با توصیه های لازم به کشاورزان در بحث تاریخ کشت، عمق کشت، تغذیه گیاهی و آماده کردن بستر این فاکتورها به کشاورز اعلام شده است.

احمدی یادآور شد: خوشبختانه در حوزه کشاورزی تاکنون هیچگونه مشکلی وجود نداشته و تنها مشکل ما در این حوزه مشکل حمل و نقل در تامین کود برای کشاورز بوده و سعی ما این است که با پیگیری صورت گرفته کود سرک تامین شود و در سال ۹۸ از اول سال در اختیار کشاورز قرار گیرد.

وی بیان کرد: کشت محصول گندم در شهرستان به صورت کاملا مکانیزه است و ما برای پروژه های  شاخص در راستای افزایش عملکرد گندم، مثل پروژه ایران ایکاردا و پروژه پی وی اس برای مقایسه با ارقام محلی وارد چرخه تولید شده است که مقدار ۱۳ هزارهکتار در چند روستای شهرستان اجرا شده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دهگلان گفت: کشت دو پروژه ایران ایکاردا و پی وی اس مورد بازدید کشاورزان سطح شهرستان قرار می گیرد که در مقایسه با ارقام محلی و با توجه به شرایط جغرافیای منطقه کدامیک اراقام عملکرد مناسب دارد که آن ارقام برای کشت به کشاورز معرفی شود تا در سطح کشت آن را وارد چرخه تولید کنیم.

احمدی با اشاره به کشت محصول کلزا در شهرستان اظهارداشت: دهگلان یکی از شهرستان های پیش رو کشت این محصول است که امسال حدود هزار و ۱۶ هکتار اراضی شهرستان به کشت این محصول اختصاص داده شده است و در سطح استان دهگلان مقام اول کشت این محصول را به خود اختصاص داده است.

وی افزود: با توجه به اینکه این محصول می تواند در تناوب با کشت گندم قرار گیرد و یکی از محصولاتی است که در راستای تغییر الگوی کشت قرار گرفته اما قبلا درشهرستان غالبا محصول سیب زمینی با کشت گندم در تناوب بود که محصول آب بری بود و ما با توجه به نیاز که در سطح کشور به روغن داریم در راستای سیاست جهاد کشاورزی برای افزایش سطح زیر کشت دانه های روغنی کلزا که محصولی کم آب بر است وارد چرخه تولید کرده ایم.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دهگلان ادامه داد: با توجه به اینکه کشاورزی ریسک پذیر و در فضای باز انجام می شود و تنها منبعی که می تواند به عنوان جبران بخشی از خسارت وارده که اگر اتفاق بیفتد از بلایای سرما زدگی، سیل و تگرگ که محصول کشاورزی از این بلایا مصون نیست حمایت کند، لازم است کشاورزان به کارگزاران بیمه محصولات مراجعه کرده و محصولات خود را بیمه کنند و اگر مخاطره ای در این حوزه اتفاق بیفتد کشاورز پشتوانه ای برای تولید پایدار داشته باشد.

احمدی با اشاره به نگرانی کشاورزان در حوزه بیمه یادآور شد: در گذشته مشکلات ساختاری در این حوزه بوده و تصور کشاورز این است که پولی که به حساب بیمه برای جبران خسارت احتمالی واریز می کند حتما بیمه باید همان مقدار یا بیشتر از آن را به کشاورز برگرداند در حالیکه مفهوم بیمه حمایت از کشاورزانی است که در اثر مخاطرات متضرر شده و قدرت و توانایی آنان برای تولید کم می شود.

وی بیان کرد: با توجه به ساختار کارشناسی که در سطح صندوق بیمه محصولات کشاورزی صورت گرفته کشاورزان گلایه های در مورد پرداخت خسارت محصولشان از صندوق بیمه حمایت را دارند که با شروع فرایند جدید این مشکلات به حداقل رسیده و واقعیت امر این است که روی آوردن به بیمه محصولات کشاورزی یک ضرورت برای کشاورزان است.

بازدید : - بار دسته بندی : دسته‌بندی نشده تاريخ : 3 ژانویه 2021 به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها